Wycieczka do FabLab-u

W dniu 22 listopada uczniowie klas informatycznych udali się do warszawskiego FabLab-u. FabLab to miejsce stworzone przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz wsparciu trenerów można w nim nauczyć się jak twórczo korzystać z nowych technologii, by stworzyć dosłownie wszystko. Sama nazwa oznacza połączenie słowa Laboratorium i Fabryka. Fabryka- ponieważ można w pracowniach tworzyć różne skomplikowane twory, wręcz masowo przy pomocy różnorakiej maszynerii. Laboratorium natomiast, ponieważ eksperymenty to najlepszy przed krok do właściwego projektu.
Zwiedzanie samego „Fabrycznego Laboratorium” zaczęliśmy od przedsionka, który jest pierwszym pomieszczeniem znajdującym się na parterze budynku na Twardej. W pomieszczeniu tym oprócz drewnianych stołów warsztatowych i wydruków 3D mogliśmy podziwiać różnorodne drukarki 3D. Były tam drukarki DIY, jak również jedne z najlepiej ocenianych profesjonalnych drukarek 3D na świecie pracujące w technologii FDM, aż po drukarki najnowszej technologii typu SLA (druk żywiczny). Po krótkim szkoleniu wykonanie dowolnego modelu w Strefie Druku 3D nie będzie żadnym wyzwaniem! Możemy stworzyć tu np. ozdoby do biura lub domu, a najmłodsi - np. figurki z bohaterów ulubionych filmów i komiksów. Te na filament, jak i te żywiczne, o których prowadzący opowiadał poruszając między innymi ich możliwości jak i jakość ich wydruków w towarzystwie faktów odnośnie kosztów czy zagrożeń, pokazując same wydruki, miedzy innymi model silnika odrzutowego. Następnie przeszliśmy do pracowni, w której znajdował się dość duży gabarytowo ploter laserowy. Jest to miejsce, w którym w krótkim czasie przejdziesz od projektu do natychmiastowej realizacji. Omówione tutaj zostały możliwości plotera laserowego i metoda działania, które zostały wsparte pokazem jego możliwości w postaci wycinania okręgów w czasie około 5 sekund każdy, jak i wyżłobione w drewnie grafiki. Następną salą była przestronna stolarnia, czyli miejsce na twardą robotę. Przeznaczone głównie do obróbki drewna za pomocą elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych. Dodatkowo ze względu na kubaturę może być wykorzystywane jako monternia, czyli miejsce przeznaczone do składania projektów stworzonych w pozostałych pracowniach. W stolarni znajdowały się duże stoły stolarskie oraz maszyny takie jak piła taśmowa, ukośnica, frezarka górnowrzecionowa, wkrętarki, pilarka stołowa oraz wiele innych narzędzi niezbędnych w stolarni. Omówiono zasady bezpieczeństwa i odpowiedniego używania ich celem wydłużenia ich używalności.
Kolejna pracownia to połączenie kilku mini warsztatów. Była pracownia krawiecka, wyposażona w maszyny do szycia, overlock, hafciarkę CNC oraz niezbędne akcesoria krawieckie. W tej przestrzeni mogą odbywać się kursy szycia oraz warsztaty rękodzieła, z wykorzystaniem maszyn do szycia, krosen itp. W pracowni znajdował się stół krawiecki, prasowalnica i wiele innych narzędzi i przyborów krawieckich.
Ponadto w pomieszczeniu tym znajdowały się stanowiska wyposażone w stacje lutownicze, zasilacze laboratoryjne, części elektroniczne, itp. Na wyposażeniu pracowni elektronicznej znajdowały się również mikrokontrolery Arduino, Raspberry Pi, drukarka 3D, mała frezarka do frezowania układów oraz stanowisko do wytrawiania płytek PCB.
Przedostatnim punktem programu była wizyta w przedsionku, gdzie został nam pokazany model działania sitodruku celem tworzenia nadruków na koszulkach. Zajęcia zakończyliśmy wypełnieniem formularza odnośnie naszego zdania na temat samych zajęć i informacjami co do możliwości warsztatów, czy też ponownej wizyty w ramach całego projektu "Start up dla młodych", gdzie nasz własny projekt ma szansę na pełną realizację i być może zmiany świata na lepszy."

RS / AW